Vbočený palec

Vbočený palec neboli hallux valgus je jednou z nejčastěších deformací nohy způsobenou nerovnoměrným zatížením chodidla. Deformaci jistě napomáhá i chůze na vysokých podpadcích nebo dědičná dispozice. Na trhu existuje mnoho narovnávacích pomůcek, gelových nebo jiných chráničů, aby již pokřivený palec tolik nebolel v úzké a nepohodlné obuvi. I tak je kolikrát nezbytný chirurgický zákrok. Dříve, než se rozhodnete takový zákrok podstoupit, zkuste jednodušší a příjemnější metodu - vrátit vbočený palec na své místo pomocí Dornovy metody. Dornova metoda je manuální terapie, díky které jsou klouby a obratle navráceny do původních a správných poloh.

Dornova metoda

Prvních 14 dní (někdy i měsíc, podle stavu palce) se provádí uvolnění kloubu.

Palcem vikláme ze strany na stranu. Tímto se snažíme uvolnit ztuhlý kloub. Cílem je co nejvíce vytlačit palec směrem proti vybočení, a tím ho navrátit do správné polohy. 

Cvičíme minimálně 10 minut denně.

Následuje tzv. roztahování kloubu. 

Chodidlo držíme jednou rukou  pod kloubem palce a tou tlačíme a otáčíme směrem dolů. Zároveň druhou rukou držíme palec nad hlavním kloubem a otáčíme opačným směrem (jakoby nahoru). Tento pohyb připomíná ždímání prádla. Současně táhneme rukama od sebe, roztahujeme kloub.

Provádíme 10 - 20 krát.

Posledním cvikem je usazování kloubu do správné polohy.

Při nádechu ohneme palec o 90° směrem dolů, při výdechu ho vracíme zpět a tlačíme celou dobu pohybu ruce proti sobě, až do původní pozice palce. Tento pohyb připomíná práci s brčkem s kolínkem, kdy ho nejdříve ohnete do pravého úhlu a pak se ho snažíte zpátky narovnat.

Provádíme 3 - 5 krát po uvolnění kloubu, tedy po 14-28 dnech cvičení.