Dopřejte svým nohám lásku, péči a výjimečnou pedikúru!

zajímavé tipy

Připravila jsem si pro vás spoustu zajímavých rad, tipů a informací spojených s péčí o nohy.

Kuří oka

Kuří oka trápí kdekoho. Nejčastější příčinou vzniku kuřích ok je nošení nesprávné (malé) obuvi. Kuří oka se většinou vytváří na kloubech a na vystupujících kostech, proto bývá chůze tolik bolestivá. Jejich odstranění může být i velice zdlouhavé. Mám pro Vás skvělý tip na přírodní léčbu kuřích ok.

Octový chléb

Krajíc bílého chleba namočte do misky s octem a nechte chléb nasáknout. Vzniklou kaší potřete kuří oka a zavažte obvazem. Aplikujte nejlépe na noc. Postup opakujte týden, pak lze kuří oka bez námahy odstranit.

chleb-ocet-kuri-oka-pedikura_naboso.png

jidasovo-ucho-otoky-pedikura_naboso.png

Otoky nohou

Celý den jste na nohou? Ne nadarmo se říká, že po perném dni je nejlepší dát si nohy na stůl. Ideální je lehnout si na zem a nohy opřít o zeď. Ovšem stát celý den na nohou je jen jednou z mnoha příčin otoků dolních končetin. Dalšími příčinami je například vysoký krevní tlak, nadměrné používání soli, nedostatek vitamínu B1 nebo křečové žíly. Mám pro vás tip, jak zpestřit svůj jídelníček a k tomu udělat něco pro zmírnění otoků vašich nohou.

Zkuste Jidášovo ucho

Jidášovo ucho, nazývané v Číně jako "černá houba" je velmi hojná a chutná houba rostoucí převážně na bezu. Obsahuje mnoho stopových prvků jako jsou vápník, draslík, hořčík, fosfor nebo sodík. Působí velmi příznivě na otoky nohou, čistí krev, působí proti trombóze a kornatění cév. Jidášovo ucho lze použít do běžných jídel, polévek nebo salátů. Houbu je nutné na 1-2 hodiny namočit, poté 20 minut povařit a nakrájet do pokrmu.


imagetools1.jpg

Plíseň nohou

Problém, kterým trpí každý třetí člověk bez ohledu na věk. Rozhlédněte se kolem sebe a zjistíte, že i v létě nosí mnoho lidí uzavřenou obuv. To je hlavní důvod, proč nás tak často nevzhledná plíseň nohou trápí - nosíme málo větranou obuv. V zimním období bosí chodit nemůžeme, ale doma po příjemné horké lázni bychom měli nohám dopřát alespoň chvíli přísun vzduchu, než opět vklouzneme do papučí. Léčba plísně je zdlouhavá a někdy nás přijde na dost peněz. Zkuste meduňkovou tinkturu.

Meduňka lékařská - malý přírodní zázrak

Tinkturu z meduňky získáme, když čtyři lžičky listů meduňky zalijeme 100ml vodky a necháme po dobou dvou týdnů luhovat na tmavém, ale teplém místě. Po vyluhování vyjmeme listy meduňky, které pořádně vymačkáme. Takto vyrobenou tinkturu uchováváme nejlépe ve tmavé lahvičce.Potíráme několikrát denně postižená místa. Pokud trpíme bolestmi hlavy, můžeme si tinkturou masírovat oblast spánků nebo ji můžeme použít na opary.


vboceny-palec-pedikura_naboso.png

Vbočený palec

Vbočený palec neboli hallux valgus je jednou z nejčastěších deformací nohy způsobenou nerovnoměrným zatížením chodidla. Deformaci jistě napomáhá i chůze na vysokých podpadcích nebo dědičná dispozice. Na trhu existuje mnoho narovnávacích pomůcek, gelových nebo jiných chráničů, aby již pokřivený palec tolik nebolel v úzké a nepohodlné obuvi. I tak je kolikrát nezbytný chirurgický zákrok. Dříve, než se rozhodnete takový zákrok podstoupit, zkuste jednodušší a příjemnější metodu - vrátit vbočený palec na své místo pomocí Dornovy metody. Dornova metoda je manuální terapie, díky které jsou klouby a obratle navráceny do původních a správných poloh.

Jak na to

Prvních 14 dní (někdy i měsíc, podle stavu palce) se provádí uvolnění kloubu.

Palcem vikláme ze strany na stranu. Tímto se snažíme uvolnit ztuhlý kloub. Cílem je co nejvíce vytlačit palec směrem proti vybočení, a tím ho navrátit do správné polohy. 

Cvičíme minimálně 10 minut denně.

Následuje tzv. roztahování kloubu. 

Chodidlo držíme jednou rukou  pod kloubem palce a tou tlačíme a otáčíme směrem dolů. Zároveň druhou rukou držíme palec nad hlavním kloubem a otáčíme opačným směrem (jakoby nahoru). Tento pohyb připomíná ždímání prádla. Současně táhneme rukama od sebe, roztahujeme kloub.

Provádíme 10 - 20 krát.

Posledním cvikem je usazování kloubu do správné polohy.

Při nádechu ohneme palec o 90° směrem dolů, při výdechu ho vracíme zpět a tlačíme celou dobu pohybu ruce proti sobě, až do původní pozice palce. Tento pohyb připomíná práci s brčkem s kolínkem, kdy ho nejdříve ohnete do pravého úhlu a pak se ho snažíte zpátky narovnat.

Provádíme 3 - 5 krát po uvolnění kloubu, tedy po 14-28 dnech cvičení.


Peeling chodidel

Mrtvé moře je známé svými unikátními minerálními složkami, které mají řadu pozitivních vlastností pro pokožku. Pravidelný peeling z Mrtvého moře pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a zlepšit obnovu pokožky. Vaše chodidla budou hladší a jemnější. Díky minerálům obsažených v peelingu, jako jsou hořčík, vápník nebo brom, budou vaše chodidla více hydratovná a kůže na patách nebude tolik náchylná k vysoušení a praskání. Při peelingu chodidel navíc zrelaxujete a budete se pak cítit přijemně a odpočatě.

peeling-mrtve-more-pedikura_naboso.png